DOĞAMIZI NE HALE GETİRİYORUZ

İnşaat faaliyetlerinin yarattığı moloz ve hafriyat atıklarının kaçak dökümüyle oluşan çevre ve görüntü kirliliğini önlemek adına birçok çalışma gerçekleştiren Marmaris Belediyesi, denetimler sırasında yine vahim bir manzarayla karşılaşıldı. Yeşil Belde yol ayrımında bulunan alandaki kaçak dökümü temizlemek için 16 kişilik ekip bugün sabah saatlerinde göreve koyuldu. Yamaçtan aşağıya inen temizlik işçileri bazı atıkları halat yardımıyla yukarı çekerken, bilgisayar kasası, fırın, koltuk gibi evsel atıklarla da karşılaştı. 

Temizlik İşleri Sorumlusu Barış Ünlü, kaçak döküm yapılan alandan az ilerde bertaraf merkezi olmasına rağmen 25 lira olan döküm masrafından kaçmak için yol kenarlarına, kaldırımlara, ormanlık ve yeşil alanlara gelişigüzel dökülen molozların çevreye büyük zarar verdiğini söyledi. Ünlü ayrıca vatandaşlara, bu durumun önüne geçmek için önemli bir uyarıda da bulundu. Tadilat yaptıran vatandaşlardan döküm için anlaştıkları kişilerden, atıkları bertaraf merkezine döktüklerine dair makbuz istemeleri gerektiğini vurguladı. Kaçak dökümlerin özellikle gece geç saatlerde yapıldığı için tespit edilemediğini de belirten Ünlü, tespit edildiği takdirde Zabıta Müdürlüğü’nün kabahatler kanununa göre 219 TL’den başlayarak 11.228 TL’ye kadar idari para cezası kesme yetkisine sahip olduğunu da sözlerine ekledi. Görüntü ve çevre kirliliğine sebep olan moloz ve inşaat atıklarının dökümüne göz yumulmamasını isteyen Belediye yetkilisi, duyarlı vatandaşların kaçak döküm yapanları ihbar etmelerini isteyerek, Marmaris Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nün 153 veya 412 13 69 numaralı telefonlarını arayabileceklerini söyledi.
Yaklaşık 3 saat süren çalışma sonucu bölgeden toplanan 3 traktör atık bertaraf merkezine taşınarak, bir orman alanı daha çöpten arındırıldı.

Bu haber 22816 defa okunmuştur.

2017-01-06 12:28:14


Yorumlar
Bu habere henüz yorum yazılmamış...
Bu habere yorum yapın
Adınız Soyadınız
E-Mail
Konu
Mesaj
 
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler
Çağdaş Marmaris © 2017. All rights reserved. Dekapixel Creative Solutions
Yazar Girişi